top of page

Ślimak winniczek


W podwarszawskiej Wiązownej za kilkanaście dni odbędą się pierwsze Mistrzostwa Polski w Przyrządzaniu Ślimaków. My podajemy je już od dwóch lat. Na Mistrzostwach oczywiście będziemy, by porównać nasz przepis z daniami stworzonymi przez innych szefów kuchni. Podawane przez nas ślimaki po burgundzku, czyli wysokiej klasy winniczki sprowadzane z Francji, przygotowywane są w najbardziej klasyczny i tradycyjny sposób. Ale diabeł zawsze leży w szczegółach. Doskonale dobrane proporcje masła, czosnku, natki pietruszki i soli są ściśle strzeżoną tajemnicą Bistro La Cocotte. Można dodać kroplę anyżówki albo utarte migdały.

Danie to stworzył w 1814 roku wielki szef kuchni Antonin Carème. Francuski mąż stanu Charles-Maurice de Talleyrand-Périgord goszcząc cara Aleksandra I zażądał by podano ślimaki. Przerażony kucharz, obawiając się, że danie nie spodoba się rosyjskiemu władcy, postanowił „dodać czosnku by zabić smak i dodać pietruszki by zmienić kolor”. Połączenie okazało się wykwintnym wynalazkiem. Wino do tego oczywiście białe, intensywne, o dużej kwasowości, by stanowiło harmonijną przeciwwagę do czosnku i pietruszki.

Skoro danie pochodzi z Burgundii naturalnym wyborem jest biały burgund aligoté. Chablis również tworzy doskonały zestaw. Nie jest to jednak konieczność. Langwedocki Picpoul de Pinet czy prowansalski Bandol wywołają podobny „uśmiech” na podniebieniu. Chcemy też poznać Waszą opinię. Wielkim przysmakiem jest ikra z winniczków. Czy chcielibyście skosztować ją w naszym bistro? Dziś największym producentem tej delicji jest Polska. Podobnie jest z winniczkami. To polscy hodowcy i polskie lasy pozwalają Francuzom na masową konsumpcję ślimaków. A jeśli wybierzecie się na romantyczną kolację we dwoje do Bistro La Cocotte i poczujecie dobrze Wam znane, nostalgiczne kłucie w sercu, być może akurat Wasza porcja pochodzić będzie z mazurskich czy świętokrzyskich lasów. Zapraszamy na Mokotowską 12. Vive l’escargot!


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page