top of page

Smaki anyżu


Fenkuł, czyli inaczej koper włoski, mimo swej nazwy jest odwiecznym elementem kuchni francuskiej. W Bistro La Cocotte akompaniuje przede wszystkim jagnięcinie.

Fenkuł ma posmak anyżku, charakterystyczny dla kuchni prowansalskiej. Ale ten smak obecny jest też w wielu innych roślinach, a wszystko za sprawą anetolu. Ten organiczny związek chemiczny występuje bowiem w anyżu zielonym, używanym do aromatyzowania alkoholi (ouzo, absyntu czy francuskiego pastisu), anyżku gwiazdkowym, popularnym w kuchni wietnamskiej czy chińskiej, pistacji terpentynowej, której owoce wykorzystuje się w cukiernictwie, a ziarno do wyrobu oleju popularnego w Afryce Północnej oraz w niektórych odmianach pietruszki, koperku a nawet szałwii.

Fenkuł jest bardzo zdrowy. Jada się go na surowo w sałatkach, można go gotować, piec lub grillować. Jest nieodłącznym towarzyszem ryb i owoców morza, ale można go łączyć z daniami mięsnymi. Reguluje ciśnienie, poprawia trawienie. Jego ukochanym dodatkiem jest białe wino. Mocny, anyżkowy aromat nie najlepiej pasuje do czerwonego wina. Z fenkułem najlepiej komponują się szczepy ugni blanc, clairette i vermentino. Sancerre też się nada J Jeśli jednak podany jest z mięsem, towarzyszyć mu mogą wina z Doliny Rodanu.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page