Winegret mon amour

September 27, 2016

 

Najpopularniejszy sos francuski to oczywiście winegret, a pisząc z francuska vinaigrette. Nikt nie wyobraża sobie sałaty bez tego akompaniamentu. Warto wiedzieć, że kiedyś sałatę jako danie podawano na koniec posiłku.  Dziś serwowana jest na przystawkę lub jako dodatek do dania głównego. Warto też przypomnieć, że sałatę podaną w dużej salaterce nakłada gospodarz sobie samemu jako pierwszy. A wszystko dlatego, że na dnie salaterki jest najwięcej winegretu i te liście sałaty należą się gościom.  

 

A sam sos to po prostu ukręcony na gęsto ocet winny z oliwą, solą i musztardą. Sos miał wymyśleć niejaki kawaler d’Albignac, francuski imigrant mieszkający w Londynie w XVIII wieku. W domach możnych przygotowywał ten sos robiąc furorę wśród zaproszonych gości. Nazwano go „fashionable salad maker".  Autor „Fizjologii smaku” Jean Anthelme Brillat-Savarin opisał z czego przygotowywał  sosy kawaler d’Albignac. W jego specjalnej szkatułce ze składnikami były „octy o różnych smakach, oliwy smakowe lub bezsmakowe, sos sojowy, kawior, trufle, anchois, ketchup, sos pieczeniowy i żółtka”.

 

My w naszych restauracjach, Bistro La Cocotte, La Cocotte Saska i Bistro La Cocotte Poznań przygotowujemy klasyczny winegret. Oczywiście z oryginalną musztardą z Dijon.

 

#winegret #bistro #sos #lacocotte #salata #saska #pozan

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Wyróżnione posty

Talerz wędlin

September 21, 2016

1/4
Please reload

Ostatnie posty

March 16, 2017

February 28, 2017

February 3, 2017

February 2, 2017