top of page

Winegret mon amour


Najpopularniejszy sos francuski to oczywiście winegret, a pisząc z francuska vinaigrette. Nikt nie wyobraża sobie sałaty bez tego akompaniamentu. Warto wiedzieć, że kiedyś sałatę jako danie podawano na koniec posiłku. Dziś serwowana jest na przystawkę lub jako dodatek do dania głównego. Warto też przypomnieć, że sałatę podaną w dużej salaterce nakłada gospodarz sobie samemu jako pierwszy. A wszystko dlatego, że na dnie salaterki jest najwięcej winegretu i te liście sałaty należą się gościom.

A sam sos to po prostu ukręcony na gęsto ocet winny z oliwą, solą i musztardą. Sos miał wymyśleć niejaki kawaler d’Albignac, francuski imigrant mieszkający w Londynie w XVIII wieku. W domach możnych przygotowywał ten sos robiąc furorę wśród zaproszonych gości. Nazwano go „fashionable salad maker". Autor „Fizjologii smaku” Jean Anthelme Brillat-Savarin opisał z czego przygotowywał sosy kawaler d’Albignac. W jego specjalnej szkatułce ze składnikami były „octy o różnych smakach, oliwy smakowe lub bezsmakowe, sos sojowy, kawior, trufle, anchois, ketchup, sos pieczeniowy i żółtka”.

My w naszych restauracjach, Bistro La Cocotte, La Cocotte Saska i Bistro La Cocotte Poznań przygotowujemy klasyczny winegret. Oczywiście z oryginalną musztardą z Dijon.

#winegret #bistro #sos #lacocotte #salata #saska #pozan


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page