top of page

Bistro czy bystro?


Wszystkie nasze restauracje utrzymane są w charakterze bistra. Jak to się teraz mówi, zajmujemy się bistronomią. A skąd wzięło się bistro?

Bardzo popularna teoria mówi, że podczas okupacji Paryża przez wojska rosyjskie w 1814 roku, carscy żołnierze wykrzykiwali w barze chcąc się napić: bystro, bystro (szybko, szybko). Opowiastka miła, ale nie ma nic wspólnego z prawdą.

Bistro niegdyś było miejscem, w którym sprzedawano wino. W jednym z dialektów francuskiego południa, ten który winem handlował, nazywał się bistraud. A pierwsze bistra otworzyli w Paryżu biedni mieszkańcy Owernii, którzy przywędrowali do Paryża za chlebem. Otwierali je w okolicach fabryk, licząc na robotniczą klientelę. Bowiem ubogich nie było stać na chodzenie do eleganckich kawiarni rozmieszczonych wzdłuż paryskich bulwarów.

Dziś bistro to synonim dobrego, tradycyjnego jedzenia, podanego w miłej i spokojnej atmosferze za bardzo rozsądną cenę. I tak jest w Bistro La Cocotte, w La Cocotte Saska i w Bistro La Cocotte Poznań.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page