top of page

Śniadania na Saskiej


Już niedługo w naszym bistro La Cocotte Saska podawać będziemy śniadania. We Francji tradycyjnie rano jada się croissanty maczane w kawie. Ale mało kto wie, że croissanty wymyślił Polak.

Jerzy Franciszek Kulczycki był twórcą pierwszej kawiarni wiedeńskiej „Domu Pod Błękitną Butelką” (Hof zur Blauen Flasche) założonej po zwycięstwie Jana III Sobieskiego nad Turkami. Kulczycki bowiem znał perfekcyjnie język turecki i przedostał się przez oblegających Wiedeń nieprzyjaciół do obozu Karola V Leopolda, księcia lotaryńskiego. Tam dowiedział się, że idzie odsiecz. Wrócił do Wiednia i poinformował o tym wiedeńczyków, czym odwiódł ich od poddania się.

Po zwycięstwie nad Turkami okrzyknięto go bohaterem. Król Jan III Sobieski postanowił sowicie go wynagrodzić. Ale Kulczycki poprosił jedynie o worki kawy zdobyte od Turków. Napój ówcześnie w Europie nieznany. Kulczycki założył w Wiedniu kawiarnię, ale interes kiepsko się kręcił. Postanowił więc do kawy dodawać słodkie rogaliki w kształcie tureckiego półksiężyca – croissanty. I tak to się zaczęło. We Francji croissanty spopularyzowała austriacka królowa Maria Antonina. Stąd też wypieki z takiego ciasta, z jakiego robi się croissanty, nazywają się „wiedeńszczyzną” (viennoiserie).


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page