top of page

Zakazany owoc


Wino jest we Francji wszechobecne. Trudno sobie wyobrazić posiłek bez wina. Francuzi mawiają, że ryba bez wina jest trucizną. Ale są szczepy, których uprawa jest we Francji zakazana. Właśnie dlatego, że wino z nich produkowane jest trujące. No, może nie do końca. Wiele osób twierdzi, że po nim jedynie się wariuje.

Mówię o szczepach clinton, noah, herbemont, isabelle, jacquez i othello. Zwyczajowo jednak na wszystkie te wina mówi się po prostu clinton. Samo winogrono szkodliwe nie jest. Toksyczny również nie jest sok z tych winogron. Dopiero podczas fermentacji dzieje się dziwna rzecz. Tworzy się metanol. Uprawy tych winogron zakazano w 1935 roku. Ale jeszcze w latach 80. XX wieku wielu winiarzy potajemnie wino to produkowało. Jego smak bowiem jest wyjątkowy.

To słabe, 10-procentowe wino pijano dodając do niego cukier lub lemoniadę. Wlewano je również do zupy. Wino to barwi język i wargi na ciemnoczerwony kolor. Podobnie jak czarne jagody. Wino to wciąż jest produkowane we Włoszech, w regionie Wenecji i Friulii. A już 25 i 26 listopada, w Paryżu, w Caroussel du Louvre, odbędzie się największy festiwal najlepszych win świata. Warto sprawdzić czy zagości tam włoski clinton.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page