Beaujolais już jest!

November 17, 2016

 

Nadszedł trzeci czwartek listopada, a to oznacza tylko jedno. Beaujolais Nouveau nadchodzi. Zapraszamy do naszych restauracji na specjalne menu przygotowane z tej okazji. Bawimy się od czwartku do niedzieli. Tylko u nas będziecie mieli okazję skosztować zupełnie nieznanej w Polsce potrawy, czyli sabodeta – królewskiej kiełbasy z lyońskiego regionu duszonej w Beaujolais i  zapiekanej w chlebie.

 

Cóż to jest ów sabodet? To rodzaj surowej kiełbasy wieprzowej, której wyjątkowy smak nadaje mieszanka łopatki, ścięgien i głowizny marynowanych w winie, destylacie winogronowym, czosnku i gałce muszkatołowej. A co ciekawsze, historycy kuchni twierdzą, że sabodet ma korzenie polskie, gdyż jest to rodzaj naszej swojskiej, białej kiełbasy, zmodyfikowanej przez wykwintnych francuskich mistrzów kuchni.

 

A jak nie lubicie kiełbas, to na pewno polubicie nasze mule (małże, omułki) gotowane w czerwonym winie, oczywiście tym razem w Beaujolais, z dodatkiem soczystego, odtłuszczonego boczku. Prosimy rezerwować stoliki.

 

#beaujolais #lacocotte #bistro #francja #mule # sabodet

 

 

 

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Wyróżnione posty

Talerz wędlin

September 21, 2016

1/4
Please reload

Ostatnie posty

March 16, 2017

February 28, 2017

February 3, 2017

February 2, 2017

January 26, 2017