Groszkofile

January 3, 2017

 

Kulinarna epifania… ach no tak…. w Polsce mało kto wie co słowo epifania znaczy. Może księża? Epifania czyli święto objawienia, kiedyś było ważniejsze od Bożego Narodzenia. Epifania to dzień, kiedy świat dowiaduje się o narodzinach Jezusa. Epifania to po prostu Święto Trzech Króli.

A czym jest kulinarna epifania? To po prostu francuska tradycja przygotowywania w ten dzień specjalnego ciasta wypełnionego masą migdałową. W cieście schowany jest zapieczony  „fant” zwany we Francji „groszkiem”. Ten kto znajdzie „groszek” staje się tego wieczoru królem.

Zwyczaj ten oczywiście nie ma nic wspólnego z religią chrześcijańską, jak zresztą większość kulinarnych obrządków świątecznych. Pochodzą z Rzymu, Grecji czy w przypadku Polski słowiańskich czasów pogańskich. Francuskie poszukiwanie „groszku” wzięło się z rzymskich Saturnaliów. Jeszcze w XIX wieku wkładano do ciastek groszek lub groch. Potem został zastąpiony małą porcelanową figurką. Kolekcjonerzy zbierający dziś te małe precjoza zwani są „groszkofilami”.  Ech ta Francja…:)

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Wyróżnione posty

Talerz wędlin

September 21, 2016

1/4
Please reload

Ostatnie posty

March 16, 2017

February 28, 2017

February 3, 2017

February 2, 2017

January 26, 2017