top of page

Groszkofile


Kulinarna epifania… ach no tak…. w Polsce mało kto wie co słowo epifania znaczy. Może księża? Epifania czyli święto objawienia, kiedyś było ważniejsze od Bożego Narodzenia. Epifania to dzień, kiedy świat dowiaduje się o narodzinach Jezusa. Epifania to po prostu Święto Trzech Króli.

A czym jest kulinarna epifania? To po prostu francuska tradycja przygotowywania w ten dzień specjalnego ciasta wypełnionego masą migdałową. W cieście schowany jest zapieczony „fant” zwany we Francji „groszkiem”. Ten kto znajdzie „groszek” staje się tego wieczoru królem.

Zwyczaj ten oczywiście nie ma nic wspólnego z religią chrześcijańską, jak zresztą większość kulinarnych obrządków świątecznych. Pochodzą z Rzymu, Grecji czy w przypadku Polski słowiańskich czasów pogańskich. Francuskie poszukiwanie „groszku” wzięło się z rzymskich Saturnaliów. Jeszcze w XIX wieku wkładano do ciastek groszek lub groch. Potem został zastąpiony małą porcelanową figurką. Kolekcjonerzy zbierający dziś te małe precjoza zwani są „groszkofilami”. Ech ta Francja…:)


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page