Francuzi w Rosji

January 7, 2017

 

Dziś prawosławne Boże Narodzenie. Bistro La Cocotte i La Cocotte Saska wszystkim wiernym obrządku wschodniego składają najlepsze życzenia!

 

W XIX wieku kuchnia francuska wywarła duży wpływ na kuchnię rosyjską. W Sankt Petersburgu najlepszymi kucharzami byli wszak Francuzi zaproszeni przez cara i rosyjską arystokrację do gotowania dla możnych. I tak słynny boeuf Stroganoff został wymyślony przez francuskiego szefa kuchni.

 

Dziwna historia związana jest z daniem nazywanym w Rosji „julienne”. Po francusku oznacza to krojenie warzyw w bardzo cienkie paski. W Rosji są to zapiekane pieczarki i warzywa pod śmietaną i serem. Jak to się stało, że to francuskie słowo oznacza zupełnie coś innego w Rosji? Do tej pory nie wiadomo...

 

Rosjanie nauczyli się od Francuzów robienia sosów. Słynna rosyjska zupa "szczi" zawdzięcza Francuzom dodatek mięsa. Francuzi zaś nauczyli się od Rosjan robienia kiszonek i marynat.

 

Jedno tylko danie francuskie spotkało się z dużą wrogością Rosjan. Mowa o zupie cebulowej. Ponoć Rosjanie mówili, że wylali zbyt dużo łez nad losem swojej Ojczyzny i nie chcą płakać przy gotowaniu.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Wyróżnione posty

Talerz wędlin

September 21, 2016

1/4
Please reload

Ostatnie posty

March 16, 2017

February 28, 2017

February 3, 2017

February 2, 2017