top of page

Francuzi w Rosji


Dziś prawosławne Boże Narodzenie. Bistro La Cocotte i La Cocotte Saska wszystkim wiernym obrządku wschodniego składają najlepsze życzenia!

W XIX wieku kuchnia francuska wywarła duży wpływ na kuchnię rosyjską. W Sankt Petersburgu najlepszymi kucharzami byli wszak Francuzi zaproszeni przez cara i rosyjską arystokrację do gotowania dla możnych. I tak słynny boeuf Stroganoff został wymyślony przez francuskiego szefa kuchni.

Dziwna historia związana jest z daniem nazywanym w Rosji „julienne”. Po francusku oznacza to krojenie warzyw w bardzo cienkie paski. W Rosji są to zapiekane pieczarki i warzywa pod śmietaną i serem. Jak to się stało, że to francuskie słowo oznacza zupełnie coś innego w Rosji? Do tej pory nie wiadomo...

Rosjanie nauczyli się od Francuzów robienia sosów. Słynna rosyjska zupa "szczi" zawdzięcza Francuzom dodatek mięsa. Francuzi zaś nauczyli się od Rosjan robienia kiszonek i marynat.

Jedno tylko danie francuskie spotkało się z dużą wrogością Rosjan. Mowa o zupie cebulowej. Ponoć Rosjanie mówili, że wylali zbyt dużo łez nad losem swojej Ojczyzny i nie chcą płakać przy gotowaniu.


Wyróżnione posty
Ostatnie posty
Archiwum
Wyszukaj wg tagów
Nie ma jeszcze tagów.
Podążaj za nami
  • Facebook Basic Square
  • Twitter Basic Square
  • Google+ Basic Square
bottom of page