Jesteśmy en vogue!

March 16, 2017

We Francji najwięksi z największych przewidują kulinarne trendy 2017 roku. I co nas niezwykle cieszy jesteśmy na czasie.

Po pierwsze wciąż obowiązuje i jest coraz bardziej rygorystyczna zasada: lubię dobrze zjeść i muszę wiedzieć, co jem. Jakość i pochodzenie produktów staje się najważniejsze. W Bistro La Cocotte podajemy wiele dań z produktów posiadających francuskie apelacje m.in. soczewicę z Puy, konfitowane udka kacze czy foie gras.

Po drugie modne stało się podawanie potraw w miseczkach. Po trzecie modny jest semiwegetarianizm. Tylko 3% Francuzów to wegetarianie. Natomiast większość lubi urozmaicać swoje posiłki jedząc raz dania mięsne, a raz wegetariańskie. I takie dania serwujemy w naszych restauracjach. I na lunch i à la carte.

 

Po czwarte obserwuje się powrót do źródeł, czyli podawanie potraw tradycyjnych i regionalnych – tart, półmisków wędlin, zup warzywnych i rybnych. A wszystko to od zawsze jest w Bistro La Cocotte. I ostatni trend, czyli powrót do zapomnianych warzyw, jak dynia piżmowa, pasternak, brukiew czy okra.

Share on Facebook
Share on Twitter
Please reload

Wyróżnione posty

Talerz wędlin

September 21, 2016

1/4
Please reload

Ostatnie posty

March 16, 2017

February 28, 2017

February 3, 2017

February 2, 2017